Our product range includes a wide range of stone pizza oven big double deck (full ss), electric proofer full ss wff-26b, electric baking oven 1 deck 3 tray ycd-3d, gas baking oven ycq-2d 1 deck 2 tray, conveyor pizza oven vps-8a and conveyor pizza oven vps-8b.
₹ 48500 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Type of Pizza Oven | Double Deck 2 Tray |
| Number Of Deck | 2 Deck |
| Size | Big/Large |
| Operation Type | Semi Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Double Door |
| Portability | Non Portable |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Certification | ISO |
| Size/Dimension | 425*625*15MM |
| For Baking | Biscuit/Cookies |
₹ 65285 / Piece Get Latest Price
| Tray capacity | 26 Tray |
| Operation Mode | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Temperature Range | Up To 46 Degree |
| Tray Count | 24 |
| Application/Usage | Food Processing Industry |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Power | 3 HP |
| Size/Dimension | 1000*680*1800MM |
₹ 52000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Total Number of Trays | 3 |
| For Baking | Bread/Bun |
| Size | Small / Mini |
| Deck Type | Stainless Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Max Temperature | 350°C |
| Number Of Decks | Single Deck |
| Deck Size | 600x400mm |
| Dimensions (W x D x H)mm | 1610x810x520mm |
| Control Mode | Digital |
| Body Material | Mild Steel |
| Door Type | Single Door |
| Portability | Portable |
| Voltage | 420 V |
| Warranty | 1 Year |
| Certification | ISO |
| Size/Dimension | 1610x810x520mm |
| Other Features | 1 Deck 3 Tray |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45600 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Gas |
| Total Number of Trays | 1 |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Size | Small / Mini |
| Deck Type | Stainless Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Max Temperature | 350°C |
| Number Of Decks | Single Deck |
| Deck Size | 600x400mm |
| Dimensions (W x D x H)mm | 1330x895x680mm |
| Control Mode | GAS |
| Certification | ISO |
| Size/Dimension | 1330*895*680MM |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Pizza Size | 12 inch |
| Technology Type | Infrared |
| Automation Grade | Automatic |
| Mounting Type | Countertop |
| Brand | P&I |
| Air-Flow Direction | Duel Air Flow |
| Display | Electric |
| Color | silver |
| Material | Stainless steel |
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Pizza Size | 18 inch |
| Technology Type | Infrared |
| Automation Grade | Automatic |
| Mounting Type | Countertop |
| Brand | P&I |
| Air-Flow Direction | Horizontal Air Flow |
| Display | Electric |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel Body |
| Oven Type | Conveyor |
| Food Type | Pizza |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Gas |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Trays | 2 |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Operation Type | Manual |
| Oven Type | Deck Oven |
| Size | Small / Mini |
| Machine Body Material | Stainless Steel(SS) |
| Tray Size | 16x24 inch |
| Temperature Control | Digital |
| Usage/Application | Industrial/Commercial |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Single Door |
| Portability | Portable |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Size/Dimension | 1000*760*580MM |
Varun Arora (Sales Head)
Products & Ideas (India) Pvt Ltd
28/6/5, (Opp, MCD Primary School), Badli Village
New Delhi - 110085, Delhi, India