Our range of products include electric baking oven ycd-1dt with digital temperature controler, electric baking oven with digital temp. control, gas baking ovens with steamer ycd-2d and bakery machine.
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Number of Decks | 1 |
| Power Source | Electric |
| Total Number of Trays | 2 |
| Usage/Application | Cake Baking, Bakery, Pizza Making, Restaurant, Confectionery, Bread Baking, Commercial Kitchen |
| Deck Type | Stainless Steel |
| Max Temperature | 350°C |
| Control Type | Analog |
| Supported Tray Size | 16" x 24" |
₹ 26500 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Operation Type | Automatic |
| Size | Small / Mini |
| Usage/Application | Commercial |
| Door Type | Single Door |
| Body Material | Stainless Steel |
| Portability | Portable |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Certification | ISO |
| Size/Dimension | 915x700x400mm |
| Other Features | Digital Temperature Control |
₹ 66350 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Gas |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Operation Type | Manual |
| Machine Body Material | Stainless Steel(SS) |
| Size | Small / Mini |
| Usage/Application | Commercial |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Single Door |
| Portability | Portable |
| Power Consumption (KW) | 1.2 KW |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Certification | ISO |
| Size/Dimension | 1330x1000x680mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Deck Oven |
| Capacity (Trays) | 6 Tray |
| Total Number of Trays | 9 |
| Power Source | Electric |
| Number of Decks | 3 |
| Deck Type | Stainless Steel |
| Max Temperature | 350°C |
| Usage/Application | Cookies, Rusk/Toast, Puffs, Cake, Bread |
| Control Type | Digital |
Varun Arora (Sales Head)
Products & Ideas (India) Pvt Ltd
28/6/5, (Opp, MCD Primary School), Badli Village
New Delhi - 110085, Delhi, India